Nadwrażliwość zębów: jak leczyć?

TASPP. The Alex Schwarz Photographic Projects

 

Nadwrażliwość zębów: jak leczyć?

Z problemem nadwrażliwości zębów borykają się ludzie w każdym wieku. Bóle przejawiają się zróżnicowanym stopniem intensywności. Jakie są objawy i jak leczyć nadwrażliwość zębów, radzi stomatolog z Katowic, Dariusz Machniak.

Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, która pojawia się i znika jak za dotknięciem magicznej różdżki. Nie oznacza to jednak, że jak zniknie, to już nigdy nie powróci. Dentysta z gabinetu stomatologicznego w Katowicach radzi, żeby nie lekceważyć problemu.

Objawami nadwrażliwości zębów jest ból i uczucie dyskomfortu. Szczególnie dają się we znaki podczas spożywania gorących lub zimnych napojów i potraw, czasem także przy słodkich i kwaśnych. Ból i dyskomfort pojawią się też przy szczotkowaniu. Odpowiednio wczesna reakcja w postaci wizyty u stomatologa pozwoli na rozpoznanie przyczyn i podjęcie właściwych działań. Bagatelizując sprawę, w przyszłości możemy spotkać się z jeszcze groźniejszymi schorzeniami jamy ustnej – mówi katowicki dentysta, Dariusz Machniak.

Przyczyny nadwrażliwych zębów

:

 1. Utrata szkliwa i cofnięte dziąsła – przyczyną może być zbyt mocne szczotkowanie lub używanie szczoteczki z twardym włosiem, co może powodować recesje dziąseł.
 2. Mimowolne zgrzytanie zębami podczas snu (bruksizm)
 3.       Kwaśne jedzenie – regularne spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów może spowodować erozję szkliwa. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości zębów.
 4. Wady zgryzu lub mechaniczne uszkodzenie szkliwa.

Pomoc dla nadwrażliwej jamy ustnej

W celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów i utraty szkliwa należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Twój dentysta z Katowic zdiagnozuje przyczynę nadwrażliwości zębów. Najmniej dotkliwym zaleceniem będzie używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem oraz pasty do zębów wrażliwych. W poważniejszym przypadku stomatolog będzie musiał przeprowadzić leczenie w  gabinecie stomatologicznym Katowicach.

W delikatnych przypadkach dentysta z Katowic radzi:

 • ograniczyć picie napojów gazowanych i kwaśnych soków owocowych
 • częstsze mycie wrażliwych zębów specjalną pastą w ciągu dnia
 • zastosować substancje klejące, żywice lub lakiery dentystyczne, aby zakleić odsłoniętą zębinę
 • Należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej.

W  bardziej  zaawansowanych przypadkach  nadwrażliwości  stomatolog Dariusz Machniak  z Katowic zaleca wizytę w  gabinecie  dentystycznym , gdzie  można  wykonać

 • Zabiegi mineralizacji twardych tkanek zęba ( stosuje się płyny do płukania jamy ustnej, nakładki żelowe)
 • Fluoryzację (pokrycie zębów lakierami zawierającymi fluor)
 • Założenie wypełnienia (plomby) które są specjalnie dedykowane  do  ubytków  przyszyjkowych
 • Impregnację (pokrycie zębów preparatami niwelującymi nadwrażliwość zębów)
 • W przypadkach bardzo zaawansowanych tj. przy znacznym odsłonięciu korzeni możemy zastosować przeszczep dziąsła (zabieg chirurgiczny).

Stronę znaleziono po słowach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>