Leczenie kanałowe – endodontyczne
Endodoncja zajmuje się leczeniem nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba (tj. nerwu) i naczyń krwionośnych znajdujących się w jego wnętrzu. Bakterie wywołujące próchnicę przesuwają się w kierunku miazgi, wskutek czego dochodzi do jej zakażenia i powstania stanu zapalnego.
Dzięki precyzyjnym narzędziom stomatolog oczyszcza wnętrza zęba z bakterii oraz martwych lub obumierających tkanek, dezynfekuje kanały korzeniowe oraz wypełnienia je specjalnym materiałem.
Aby wykonać takie zabiegi, konieczne jest optyczne powiększenie pola przy pomocy mikroskopu stomatologicznego, a także odizolowanie leczonego zęba od pełnej bakterii śliny przy pomocy gumowej osłony – koferdamu.
Leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne
Leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu, najczęściej na jednej wizycie. Brak podjęcia go może prowadzić do powstawania bolesnych i niebezpiecznych zmian zapalnych w kości, a pozostawienie nieleczonego zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami.
Ząb po leczeniu kanałowym nie wymaga specjalnego traktowania. Zaleca się jednak unikanie jedzenia twardych pokarmów, do czasu kiedy korona zęba będzie całkowicie odbudowana. Nowoczesna endodoncja pozwala leczyć i uratować zęby, które do tej pory były skazane na usunięcie. Warto więc zainwestować w zdrowe i silne uzębienie.
Decyzja o leczeniu endodontycznym
Z decyzją o leczeniu endodontycznym nie należy zwlekać gdy ząb:
Zmienia kolor na ciemniejszy
Jest wrażliwy zmiany temperatury, dotyk, gryzienie
Jest pęknięty lub złamany
Na dziąśle koło zęba pojawia się pęcherzyk, z którego sączy się ropa