Leczenie nadwrażliwości zębów

Odczuwasz ból przy piciu zimnych lub gorących napojów? Spożywanie słodkości jest powodem dyskomfortu? Nawet dotyk jest bolesny?  Już nie musisz się martwić. Z problemem nadwrażliwości zębów boryka się coraz więcej pacjentów, jednak nowoczesna stomatologia posiada antidotum. Dzięki szerokiej gamie metod skutecznie jej zapobiega i leczy. 

Nadwrażliwość zębów staje się coraz częstszym problemem pacjentów. Spowodowana jest starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. Ból pojawia się, gdyż korzenie zęba nie są chronione przez dziąsła i odsłaniają się kanaliki prowadzące do ośrodka nerwowego – tzw. miazgi.

Nadwrażliwość zębów jest nadmierną reakcją zęba na zimno, ciepło lub inne czynniki. Najczęściej objawia się jako krótki, ostry ból spowodowany reakcją odsłoniętej zębiny na bodźce termiczne, dotykowe, chemiczne oraz osmotyczne. Ból może być też wywołany przez niektóre zabiegi stomatologiczne, np. wybielanie.

Przyczyny powstawania nadwrażliwości

Leczenie nadwrażliwości zębów uśmiechnięta starsza kobieta
o mmie 2

Niewłaściwa technika czyszczenia zębów i stosowanie past wybielających

o mmie 2

Zła higiena jamy ustnej

o mmie 2

Bruksizm - zgrzytanie lub zaciskanie zębów

o mmie 2

Wady zgryzu

o mmie 2

Stany zapalne i recesje dziąseł

o mmie 2

Zła dieta - spożywanie dużych ilości napojów gazowanych lub soków.

o mmie 2

Refluks żołądkowy

Jak walczyć z nadwrażliwością?

Bardzo często powyższe problemy występują jednocześnie, powodując przeszywający ból i dyskomfort. Jednak w leczeniu nadwrażliwości nie wystarczy jedynie właściwa higiena i zmiana diety. Niezbędne są regularne wizyty u stomatologa i profesjonalne zabiegi.

Jednym z nich jest lakierowanie, Zęby pokrywa się lakierem , który wzmacnia szkliwo, uodparnia je na działanie kwasów i zabezpiecza zębinę. Fluoryzację warto powtarzać co pół roku.

leczenie nadwrażliwości zębów pacjent podczas zabiegu
wybielanie gabinetowe czyszczenie zębów

Inne metody leczenia nadwrażliwości zębów to wykończenie kompozytem (nałożenie specjalnej plomby dedykowanej specjalnie  do takich ubytków), stymulacja mineralizacji (zamknięcie odsłoniętych kanalików materiałem uzupełniającym zwanym popularnie płynnym szkliwem)  oraz impregnacja związkami z hydroksyapatytem  (zastosowanie preparatu znoszącego nadwrażliwość i blokującym odsłonięte kanaliki zębinowe- główną przyczynę nadwrażliwości).

Przed rozpoczęciem terapii, stomatolog w pierwszej kolejności leczy próchnicę oraz choroby przyzębia.

Skuteczne leczenie nadwrażliwości wymaga wyeliminowanie jej przyczyn. Bez podjęcia dodatkowych kroków zalecanych przez stomatologa, istnieje ogromne prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości.[CENNIK]

Zadzwoń 322 043 643
lub
Umów wizytę online

Zadzwoń 322 043 643
lub
Umów wizytę online