Leczenie nadwrażliwości zębów
Odczuwasz ból przy piciu zimnych lub gorących napojów? Spożywanie słodkości jest powodem dyskomfortu? Nawet dotyk jest bolesny? Już nie musisz się martwić. Z problemem nadwrażliwości zębów boryka się coraz więcej pacjentów, jednak nowoczesna stomatologia posiada antidotum. Dzięki szerokiej gamie metod skutecznie jej zapobiega i leczy.
Nadwrażliwość zębów staje się coraz częstszym problemem pacjentów. Spowodowana jest starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. Ból pojawia się, gdyż korzenie zęba nie są chronione przez dziąsła i odsłaniają się kanaliki prowadzące do ośrodka nerwowego – tzw. miazgi.
Nadwrażliwość zębów jest nadmierną reakcją zęba na zimno, ciepło lub inne czynniki. Najczęściej objawia się jako krótki, ostry ból spowodowany reakcją odsłoniętej zębiny na bodźce termiczne, dotykowe, chemiczne oraz osmotyczne. Ból może być też wywołany przez niektóre zabiegi stomatologiczne, np. wybielanie.
Przyczyny powstawania nadwrażliwości
Niewłaściwa technika czyszczenia zębów i stosowanie past wybielających
Zła higiena jamy ustnej
Bruksizm - zgrzytanie lub zaciskanie zębów
Wady zgryzu
Stany zapalne i recesje dziąseł
Zła dieta - spożywanie dużych ilości napojów gazowanych lub soków.
Refluks żołądkowy
Jak walczyć z nadwrażliwością?
Bardzo często powyższe problemy występują jednocześnie, powodując przeszywający ból i dyskomfort. Jednak w leczeniu nadwrażliwości nie wystarczy jedynie właściwa higiena i zmiana diety. Niezbędne są regularne wizyty u stomatologa i profesjonalne zabiegi.
Jednym z nich jest lakierowanie, Zęby pokrywa się lakierem , który wzmacnia szkliwo, uodparnia je na działanie kwasów i zabezpiecza zębinę. Fluoryzację warto powtarzać co pół roku.
Inne metody leczenia nadwrażliwości zębów to wykończenie kompozytem (nałożenie specjalnej plomby dedykowanej specjalnie do takich ubytków), stymulacja mineralizacji (zamknięcie odsłoniętych kanalików materiałem uzupełniającym zwanym popularnie płynnym szkliwem) oraz impregnacja związkami z hydroksyapatytem (zastosowanie preparatu znoszącego nadwrażliwość i blokującym odsłonięte kanaliki zębinowe- główną przyczynę nadwrażliwości).
Przed rozpoczęciem terapii, stomatolog w pierwszej kolejności leczy próchnicę oraz choroby przyzębia.
Skuteczne leczenie nadwrażliwości wymaga wyeliminowanie jej przyczyn. Bez podjęcia dodatkowych kroków zalecanych przez stomatologa, istnieje ogromne prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości.[CENNIK]