Aparaty stałe
W dzisiejszym świecie niemal wszyscy ludzie przywiązują dużą uwagę do kwestii zdrowia i wyglądu swoich zębów. Równe zęby oraz śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Dlatego też obecnie nie tylko dzieci, ale również dorośli pacjenci coraz częściej sięgają po stałe aparaty ortodontyczne.
Aparaty ortodontyczne już dawno przestały być postrzegane jako wstydliwy i skrzętnie skrywany element, który negatywnie wpływa na aparycję człowieka. Taka zmiana jest efektem stałego udoskonalania rozwiązań stosowanych we współczesnej ortodoncji.
Niezawodny sposób na piękne i równe zęby
Stałe aparaty ortodontyczne już od wielu lat stanowią podstawową metodę korygowania wad zgryzu u dorosłych i nastolatków. Ich duża popularność wynika głównie z wysokiej efektywności leczenia.
Dzięki temu aparaty stałe umożliwiają korektę nawet bardzo poważnych wad zgryzu. Jak to możliwe? Otóż aparat ortodontyczny wywiera nacisk na zęby, których położenie w jamie ustnej jest nieprawidłowe. To z kolei powoduje, że zęby pod wpływem tego nacisku zaczynają się stopniowo przemieszczać i zarazem poprawia się ich położenie.
Wszystko za sprawą zmian zachodzących w kości, która otacza ząb. Takie zmiany są efektem nacisku wywieranego przez założony łuk ortodontyczny. Ucisk na ząb powoduje zanikanie kości w jednym miejscu i nawarstwienie się jej w innym miejscu, czego efektem jest stopniowe przemieszczenie zęba.
Bezpieczne przeprowadzenie takich zabiegów wymaga czasu oraz umiejętnego dopasowania siły nacisku wywieranego na zęby poprzez wybór odpowiedniego łuku. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby leczenie odbywało się pod nadzorem doświadczonego ortodonty.
Aparaty stałe są zbudowane z następujących części:
Zamki
Są małymi i zarazem najważniejszymi elementami aparatu. Zamki przykleja się indywidualnie do każdego zęba. Ich znaczenie jest bardzo istotne, ponieważ łączą one łuk ortodontyczny z pozostałymi elementami aparatu. To właśnie przez nie przeciąga się cienki drucik, który jest odpowiedzialny za zmianę położenia zębów poprzez wywieranie nacisku o ściśle określonej sile. W nowoczesnych aparatach ortodontycznych można wykorzystać zamki wykonane z: metalu, kryształu, porcelany, akrylu, a nawet ceramiki.
Ligatury
Są to elementy odpowiadające za podtrzymywanie łuku we wnętrzu zamków. Najczęściej wykorzystuje się stalowe ligatury, jednak możliwe jest również użycie elastycznych elementów, które cieszą ogromną popularnością wśród młodszych pacjentów. Takie ligatury mogą bowiem mieć dowolny kolor, dzięki czemu aparat staje się elementem zdobiącym uśmiech, a jego noszenie jest dużo bardziej atrakcyjne.
Łuki
Wykonane są ze stali nierdzewnej lub innych stopów metali. Łuki generują nacisk powodujący przesunięcie bądź obrócenie zębów w pożądanym kierunku. Ich działanie ma więc bezpośredni wpływ na uzyskiwane efekty leczenia. Wraz z postępami leczenia ortodonta wymienia łuki na coraz mocniejsze.