Lakowanie zębów

Lakowanie to kolejny zabieg profilaktyczny mający na celu zabezpieczenie zagłębień powierzchni zębów przed bakteriami powodującymi próchnicę. Polega na uszczelnieniu bruzd specjalnym lakiem z dodatkiem fluoru. Warto zalakować zęby dziecka już w pierwszych latach życia. A jeśli będzie mogło wybrać kolor laku, mamy sytuację idealną do przeprowadzenia zabiegu.

Lakowanie to uszczelnianie i wypełnienie naturalnych bruzd oraz różnego rodzaju zagłębień znajdujących się na powierzchni zębów stałych. Ze względu na swą głębokość bruzdy są bardzo trudne do dokładnego oczyszczania, a co za tym idzie często stanowią miejsce dla rozwoju próchnicy. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne stałe i mleczne, najlepiej zaraz po ich wyrżnięciu. Lakowanie zębów mlecznych można wykonać już u 2 – 3 letniego dziecka, zaś lakowanie zębów stałych zaczyna się w wieku 5 – 8 lat, czyli w momencie pojawienia się pierwszej szóstki.

Zabieg wykonuje się wyłącznie na zdrowych zębach

lakowanie zębów u dzieci uśmiechnięta chłopak w gabinecie

Zabieg wykonuje się wyłącznie na zdrowych zębach, bez jakichkolwiek oznak próchnicy. Na wizytę do stomatologa najlepiej udać się od razu po pojawieniu się ząbka w buzi malucha. W czasie zabiegu dentysta pokrywa zęby lakiem, a więc materiałem stomatologicznym, który dodatkowo uwalnia jony fluoru chroniące przed próchnicą i wzmacnia szkliwo zębów.

Można lakować zęby trzonowe, przedtrzonowe, a także górne boczne siekacze stałe. Ze względu na budowę tych zębów, łatwo zalegają w nich resztki pokarmów, które są trudne do usunięcia. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne i trawa zaledwie kilka minut. Stomatolog osusza zęba i wytrawia powierzchnię szkliwa delikatnym kwasem. Później wypełnia bruzdy i zagłębienia w zębach lakiem światło-utwardzalnym.

Dziecko może samo wybrać kolor laku. Do wyboru ma tęczową palet barw. W momencie gdy lak spłynął we wszystkie zagłębienia, lekarz naświetla  go lampą UV oraz sprawdza dopasowanie materiału.

Dzięki zabiegowi lakowania zębów zmniejsza się ryzyko pojawienia próchnicy oraz zatrzymuje się rozmnażanie bakterii w zębowych bruzdach. Zęby mają gładszą powierzchnię, co umożliwia skuteczniejszą higienę jamy ustnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku naszych pociech, które każdego dnia doskonalą się w tej dziedzinie. [CENNIK]

Zadzwoń 322 043 643
lub
Umów wizytę online

Zadzwoń 322 043 643
lub
Umów wizytę online