Aparat ortodontyczny – najczęściej zadawane pytania

Trudne zagadnienia? - odpowiedzi okiem specjalisty

Jak wiadomo najczęściej po odpowiedź na nurtujące nas pytania sięgamy do przeglądarki Google. 
Ja jednak bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu w ortodoncji chcę odpowiedzieć na te pytania z perspektywy specjalisty.

W tym wpisie dowiesz się: 

  1. Czy zakładanie aparatu ortodontycznego jest bolesne?
  2. Czy aparat ortodontyczny niszczy zęby?
  3. Czy aparat zakłada się zawsze na wszystkie zęby?
  4. Czy aparat retencyjne wyprostuje zęby?
  5. Czy aparat ortodontyczny zmieni twarz?

1) Czy zakładanie aparatu jest bolesne?

Otóż zakładanie aparatu NIE boli.  To przyklejenie zamka do powierzchni zęba specjalnym klejem, a sam ząb pozostaje bez zmian. Samo dotykanie zęba nie sprawia bólu jednak po założeniu już aparatu możecie odczuwać krótki dyskomfort , który wynika z tego, że na zęby wywierany jest nacisk ze strony łuku (drutu), który przypięty jest do zamków i „ciągnie” zęby.Dyskomfort nie trwa zbyt długo – zaledwie kilka dni i wystarczy lek przeciwbólowy, aby się go pozbyć.

2) Czy aparat ortodontyczny niszczy zęby?

Sam aparat ortodontyczny nie niszczy zębów, ale źle zaplanowane leczenie ortodontyczne może już wyrządzić wiele szkód. Używanie zbyt dużej siły w leczeniu by uzyskać efekty w szybkim czasie może spowodować resorpcję korzeni i w zaawansowanych przypadkach nawet martwicę zębów i konieczność ich leczenia kanałowo.
Kolejnym zagrożeniem jest nieumiejętne przyklejanie zamków i złe ich usuwanie co może spowodować uszkodzenia szkliwa. 
Dlatego w tym przypadku więcej zależy od lekarza ortodonty i jego doświadczenia niż od nas samych. Jeśli leczenie wykonywane jest zgodnie z zasadami przez specjalistę ortodontę nic złego nie może się stać Waszym zębom!

3) Czy aparat zakłada się na wszystkie zęby?

TAK, aparat zakłada się na wszystkie zęby, a wynika to z tego, że aparatem leczymy wadę zgryzu, która dotyczy relacji zębów górnych z dolnymi, więc leczenie jednego łuku zębowego przeważnie nie miałoby sensu. Wyjątkiem są pacjenci, którzy mają jeden łuk zębowy np. protezy, lub posiadają w jednym łuku same implanty lub mamy do czynienia jeszcze z innym bardziej skomplikowanym przypadkiem wtedy takie leczenie rozpatrywane jest indywidualnie. Aparat najczęściej zakładam od 7 do 7.

4) Czy aparat retencyjny wyprostuje zęby?

NIE, aparat retencyjny zakładany jest w celu utrzymania efektu leczenia ortodontycznego i ma zapobiegać cofaniu się zębów, a nie powodować ich przesunięcie w określoną stronę.

5) Czy aparat ortodontyczny zmieni twarz?

CZĘSTO TAK – założenie aparatu może wpłynąć na wygląd rysów naszej twarzy, szczególnie w dolnej jej części oczywiście jest to zmiana na lepsze i całej twarzy nam nie zmieni. To proces stopniowy, więc różnica jest widoczna dopiero po zestawieniu fotografii przed i po leczeniu lub w specjalnym programie, który pokazuje symulację przeprowadzonego leczenia.

Umów się na konsultacje!

Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 322 043 643.

Zainteresował cię artykuł ?