Jakie obejmuje etapy i jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Jednymi z najczęściej zadawanych pytań przez naszych Pacjentów są:
- Jakie etapy obejmuje leczenie wad zgryzu?
- Jak długo należy nosić aparat?
- Czy leczenie ortodontyczne musi długo trwać by osiągnąć zamierzony efekt?
Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące aparatu ortodontycznego znajdziecie w tym wpisie.
Przyjmuje się, że czas leczenia ortodontycznego trwa średnio od 12 do 18 miesięcy, ale może też potrwać dłużej bo nawet ok 3 lata.
Jest to dość długo, ale należy zwrócić uwagę na to, że zęby przemieszczają się bardzo powoli i ten proces niestety naprawdę musi trochę potrwać, by osiągnąć zamierzone efekty.
Indywidualny czas noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak:
- rodzaju wad uzębienia – im większa wada tym mamy więcej do zrobienia i tym samym wydłuża się czas noszenia aparatu
- regularności wizyt u ortodonty – zwykle ortodonta zaleca wizytę co 5-8 tygodni- chodzi tu o regularną regulację aparatu, by osiągąć zamierzone cele
- wieku pacjenta – dzieje się tak, dlatego że uzębienie dorosłej osoby jest w pełni ukształtowane i nie jest tak podatne na zmiany i modyfikacje jak uzębienie pacjenta w młodym wieku
- konieczności podjęcia leczenia chirurgicznego przed założeniem aparatu. Czasem przed założeniem aparatu konieczne jest usunięcie niektórych zębów, by zwyczajnie zrobić miejsce tym, które mają się wyprostować
- rodzaju zastosowanego leczenia zachowawczego – retencyjnego, którego celem jest stabilizacja zębów i utrzymanie ich w uzyskanej pozycji – wszystko po to aby wada się nie cofnęła. Jest kilka opcji do wyboru. Można wybrać aparat wyjmowany lub stały, który jest drucikiem mocowanym po wewnętrznej stronie zębów.
Jak długo trwa okres retencji? Wszystko zależy od Twojego specjalisty ortodonty, natomiat średnio przyjmuje się okres 2 lat. Są również takie osoby, które aparaty retencyjne noszą do końca życia.
Etapy leczenia ortodontycznego
Ze względu na to, że proces leczenia ortodontycznego jest złożony i trwa dość długo, przyjęło się, że dzieli się go na kilka etapów opierających się na tym samym schemacie niemal w każdym gabinecie ortodontycznym:
Etap 1 - Konsultacja
To pierwszy i kluczowy etap leczenia. Podczas konsultacji lekarz ortodonta poznaje Pacjenta i poznaje jego oczekiwania co jest podstawą do ustalenia odpowiedniego i najbardziej satysfakcjonującego planu leczenia. W czasie pierwszej wizyty u ortodonty, specjalista zapoznaje się również ze stanem zdrowia jamy ustnej i uzębienia.
Etap 2 - Diagnostyka
To kluczowy etap planowania leczenia ortodontycznego, dlatego poświęcamy mu szczególną uwagę. Do tego celu wykorzystujemy sprzęt najnowszej technologii, w tym zdjęcia rtg , tomograf zębowy-CBCT oraz nowoczesny skaner wewnatrzustny, który pozwala na uzyskanie jak największej precyzji.
Etap 3 - Higienizacja i leczenie wszelkich ubytków
Przed założeniem aparatu stałego wszystkie zęby muszą być zdrowe, dlatego konieczne jest wyleczenie wszelkich ubytków, pozbycie się próchnicy i kamienia nazębnego.
Higienizacja minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy oraz pozwala na lepsze przymocowanie zamków aparatu stałego do powierzchni zębów.
Etap 4 - Omówienie i wizualizacja planu leczenia
Podczas tego spotkania ortodonta omawia opracowany przez specjalistów plan leczenia oraz zostaje zaprezentowana wizualizacja nowego uśmiechu za pomocą odpowiedniego programu.
Etap 5 - Montaż aparatu
To dzień kluczowy, polegający na rozpoczęciu leczenia ortodontycznego poprzez założenie aparatu. Montaż aparatu jest zupełnie bezbolesny, więcej na ten temat znajdziecie w naszym innym wpisie: https://machniak.pl/aparat-ortodontyczny-najczesciej-zadawane-pytania/
Etap 6 - Wizyty kontrolne
Wizyty kontrolne odbywają się średnio co 4 tygodnie. Na takiej wizycie lekarz ortodonta sprawdza stan aparatu, wymienia ligatury, zamki oraz łuki. Regularność takich wizyt wpływa znacząco na długość czasu noszenia aparatu.
Etap 7 - Leczenie retencyjne
Ten etap to już ostatnia prosta w drodze do prostego i pięknego uśmiechu. Etap ten polega na założeniu retencji tzw. zabezpieczenia przed cofnięciem się zmian uzyskanych przez aparat ortodontyczny. Retencję zakłada się po wewnętrznej stronie zębów i jest niewyczuwalna przez Pacjenta w codziennym funkcjonowaniu oraz niewidoczna.
Po zakończeniu wszystkich etapów, nie można zapomnieć też o cyklicznych wizytach kontrolnych i dbaniu o swój piękny prosty uśmiech.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych konsultacji u ortodonty, chcesz dowiedzieć się jaki plan leczenia byłby odpowiedni właśnie dla Ciebie – zapraszamy do kontaktu.
Umów się na konsultacje!
Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 322 043 643.