Parodontoza - choroba społeczna
Choroby przyzębia są chorobami społecznymi. Szacuje się, że dotyczą one według różnych źródeł od 40 do 90% dorosłej populacji. Są one także najczęstszą przyczyną utraty zębów u osób po 30. roku życia. Jak zatem zapobiegać i leczyć paradontozę?
Wielu pacjentów gabinetu dentystycznego ma problemy z dziąsłami, które krwawią i zębami, które zaczęły się ruszać. Przyczyną tych dolegliwości jest właśnie choroba przyzębia popularnie zwana paradontozą. W początkowym etapie ma charakter zapalny i dotyczy dziąseł. W bardziej zaawansowanym stadium obejmuje wszystkie tkanki przyzębia.
Parodontoza objawia się:
- zaczerwienieniem
- obrzękiem
- łatwym krwawieniem dziąseł, nawet przy szczotkowaniu
- nieprzyjemnym zapachem z ust
- zanikiem kości a tym samym podparcia dla zębów, co z czasem skutkuje rozchwianiem i ich utratą
Najczęstsze przyczyny paradontozy:
- bakteryjna płytka nazębna ulega pogrubieniu i wnika pod dziąsło, powodując stan zapalny poprzez oddziaływanie specyficznej flory bakteryjnej w niej zawartej
- kamień nazębny poddziąsłowy – uszkadza przyzębie, powoduje owrzodzenia i zanik kości
- wadliwe wypełnienie zęba i uzupełnienia protetyczne –powodują zaleganie resztek pokarmów, które fermentują i gniją, co staje się czynnikiem prozapalnym
- wady zgryzu
- nieprawidłowe odżywianie – niedobory białkowe i witaminowe
- zaburzenia hormonalne (cukrzyca, tarczyca, choroby przysadki)
- zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu
- geny – dziedziczenie
- stres
- palenie tytoniu
- spożywanie dużej ilości alkoholu
Profilaktyka parodontozy
Aby skutecznie uniknąć tego poważnego schorzenia zaleca się dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Wystarczy prawidłowo szczotkować zęby , używać nici dentystycznych, płukać jamę ustną w celu usunięcia zalegających resztek pokarmowych. Bardzo ważne jest także usuwanie kamienia i piaskowania korzystając z zabiegu higienizacji w gabinecie stomatologicznymi ortodontycznym.
Umów się na konsultacje!
Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy – nie zwlekaj. Domowe sposoby nie wystarczą, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 322 043 643.