parodontoza

Parodontoza – poważna choroba przyzębia

Parodontoza - choroba społeczna

Choroby przyzębia są chorobami społecznymi. Szacuje się, że dotyczą one według różnych źródeł od 40 do 90% dorosłej populacji. Są one także najczęstszą przyczyną utraty zębów u osób po 30. roku życia. Jak zatem zapobiegać i leczyć paradontozę?

Wielu pacjentów gabinetu dentystycznego ma problemy z dziąsłami, które krwawią i zębami, które zaczęły się ruszać. Przyczyną tych dolegliwości jest właśnie choroba przyzębia popularnie zwana paradontozą. W początkowym etapie ma charakter zapalny i dotyczy dziąseł. W bardziej zaawansowanym stadium obejmuje wszystkie tkanki przyzębia.

Parodontoza objawia się:

 • zaczerwienieniem
 • obrzękiem
 • łatwym krwawieniem dziąseł, nawet przy szczotkowaniu
 • nieprzyjemnym zapachem z ust
 • zanikiem kości a tym samym podparcia dla zębów, co  z czasem  skutkuje  rozchwianiem  i ich utratą

Najczęstsze przyczyny paradontozy:

 1. bakteryjna płytka nazębna ulega pogrubieniu i wnika pod dziąsło, powodując stan zapalny poprzez oddziaływanie specyficznej flory bakteryjnej w niej zawartej
 2. kamień nazębny poddziąsłowy – uszkadza przyzębie, powoduje owrzodzenia i zanik kości
 3. wadliwe wypełnienie zęba i uzupełnienia protetyczne –powodują zaleganie resztek pokarmów, które fermentują i gniją, co staje się czynnikiem prozapalnym
 4. wady zgryzu
 5. nieprawidłowe odżywianie – niedobory białkowe i witaminowe
 6. zaburzenia hormonalne (cukrzyca, tarczyca, choroby przysadki)
 7. zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu
 8. geny – dziedziczenie
 9. stres
 10. palenie tytoniu
 11. spożywanie dużej ilości alkoholu

Profilaktyka parodontozy

Aby skutecznie uniknąć tego poważnego schorzenia zaleca się  dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Wystarczy prawidłowo szczotkować zęby , używać nici dentystycznych, płukać jamę ustną w celu usunięcia zalegających resztek pokarmowych. Bardzo ważne jest także usuwanie kamienia  i piaskowania korzystając z zabiegu higienizacji w gabinecie stomatologicznymi ortodontycznym.

Umów się na konsultacje!

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy – nie zwlekaj. Domowe sposoby nie wystarczą, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 322 043 643.

Zainteresował cię artykuł ?