Odsłonięte szyjki zębowe - co to za schorzenie?
Odsłonięte szyjki zębowe powodujące nadwrażliwość zębów to coraz częściej spotykana przypadłość wśród pacjentów.
Powoduje ona ostry i nieprzyjemny ból najczęściej podczas:
- jedzenia i picia gorących lub zimnych pokarmów i napojów
- szczotkowania zębów
- spożywania słodkich lub kwaśnych pokarmów
Odsłonięte szyjki zębowe odpowiadają najczęściej za nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej. Ponadto zębina na szyjkach jest wtedy narażona na próchnicę, a wszystko przez jej porowatą strukturę.
Jak dochodzi do powstania odsłoniętych szyjek zębowych?
Prawidłowo zębina pokryta jest szkliwem w obrębie korony zęba oraz dziąsłem otaczającym ząb. Z czasem warstwa szkliwa może stawać się coraz cieńsza, wskutek czego zapewnia ona słabszą ochronę. Dziąsła mogą się też z czasem cofać i odsłaniać przez zębinę powierzchni.
Odpowiedź na powyższe pytanie może być zaskakująca, ponieważ przyczynami powstania tego schorzenia są z pozoru niewinne i często bardzo proste, codzienne czynności, które często niestarannie lub nieumiejętnie wykonujemy np. błędna technika szczotkowania czy nieodpowiednia, zbyt twarda szczoteczka do zębów.
Oczywiście są też wyjątki takie jak choroby, który mogą powodować powstanie omawianego schorzenia np. choroby przyzębia lub bruksizm.
Wiek pacjenta również determinuje powstawanie niektórych dolegliwości związanych z nadwrażliwością w obrębie jamy ustnej.
Przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych:
- Stosowanie nieodpowiedniej szczoteczki do zębów
- Niewłaściwa technika szczotkowania
- Stosowanie nieodpowiedniej pasty
- Wiek – z czasem dziąsła same ulegają obsunięciu
- Zapalenie dziąseł (Choroby dziąseł, powodujące niekiedy cofanie się dziąseł)
- Bruksizm (Zgrzytanie zębami – może powodować nadwrażliwość większości lub wszystkich zębów)
Higiena to podstawa
Jedną z podstawowych metod leczenia jest zadbanie o jak najlepszą higienę jamy ustnej.
Przede wszystkim przejrzyj swój cały domowy asortyment do higieny jamy ustnej i zastanów się czy stosowane przez Ciebie rozwiązania (rodzaj szczoteczki, wybrana pasta do zębów) są dla Ciebie najlepsze? Jeśli masz problem z samodzielnym doborem odpowiedniego asortymentu skonsultuj się ze specjalistą – stomatologiem, lub ortodontą, który pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb i jednocześnie pomoże wyleczyć nieprzyjemne dolegliwości.
Nasi specjaliści przy dolegliwościach bólowych odsłoniętych szyjek zębowych rekomendują na dobry początek zmianę metody szczotkowania zębów:
- szczotkuj zęby 2 razy dziennie
- stosuj miękką lub średniej twardości szczoteczkę – nie przyciskaj zbyt mocno szczoteczki, ani nie wykonuj ruchów poziomych
- zastosuj przeciwpróchniczą pastę do zębów z fluorem – nie używaj past wybielających
- codziennie używaj nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni między zębowych
- korzystaj z płynu do płukania ust zapobiegającego odkładaniu się płytki nazębnej
- co pół roku odbywaj wizyty kontrolne u stomatologa
Co zrobić jeśli jest bardzo źle?
Stosuj się do powyższych zaleceń. Jeśli jednak szyjki zębowe są odsłonięte w znacznym stopniu, trzeba udać się do gabinetu dentystycznego czy ortodontycznego.
Mocno odsłonięte szyjki zębów i zaczerwienione i krwawiące dziąsła to przyczyny wskazujące na zapalenie. Nie można tego bagatelizować, ponieważ skutkiem nieleczenia może być zawansowana choroba przyzębia. Wizyta u dobrego dentysty czy ortodonty pozwoli rozpoznać przyczynę odsłonięcia szyjek zębowych. Stomatolog lub ortodonta poinstruuje o najlepszym sposobie leczenia.
W celu ochrony przed nadwrażliwością stomatolog może zdecydować o:
– wykonaniu lakierowania zębów lakierem lub żelem z fluorem
– usunięciu kamienia nazębnego
– usunięciu złogów w kieszonkach zębowych
– założeniu wypełnienia na odsłonięte szyjki
Umów się na konsultacje!
Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy – nie zwlekaj. Domowe sposoby nie wystarczą, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 322 043 643.