Leczenie kanałowe – endodontyczne model zębowy

Nadwrażliwość zębów: jak leczyć?

Nadwrażliwość zębów: jak leczyć?

Nadwrażliwość zębiny jest częstym objawem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego czy ortodontycznego.
Z problemem nadwrażliwości zębów borykają się osoby w każdym wieku. Ból związany z nadwrażliwością przejawia się zróżnicowanym stopniem intensywności. 

Jakie są objawy i jak leczyć nadwrażliwość zębów, radzi lekarz stomatolog – ortodonta z Katowic, Dariusz Machniak.

Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, która pojawia się i znika jak za dotknięciem magicznej różdżki. Nie oznacza to jednak, że jak zniknie, to już nigdy nie powróci. Ortodonta z gabinetu stomatologicznego radzi, żeby nie lekceważyć problemu.

– Objawami nadwrażliwości zębów jest ból i uczucie dyskomfortu. Szczególnie dają się we znaki podczas spożywania gorących lub zimnych napojów i potraw, czasem także przy słodkich i kwaśnych. Ból i dyskomfort pojawią się też przy szczotkowaniu. Odpowiednio wczesna reakcja w postaci wizyty u stomatologa pozwoli na rozpoznanie przyczyn i podjęcie właściwych działań. Bagatelizując sprawę, w przyszłości możemy spotkać się z jeszcze groźniejszymi schorzeniami jamy ustnej. 

Przyczyny nadwrażliwych zębów

  1. Utrata szkliwa i cofnięte dziąsła – przyczyną może być zbyt mocne szczotkowanie lub używanie szczoteczki z twardym włosiem, co może powodować recesje dziąseł.
  2. Mimowolne zgrzytanie zębami podczas snu (bruksizm)
  3. Erozja kwasowa– regularne i częste spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów może spowodować erozję szkliwa. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości zębów.
  4. Wady zgryzu lub mechaniczne uszkodzenie szkliwa.
  5. Wrodzony sposób ukształtowania połączenia szkliwno-cementowego (CEJ) z brakiem kontaktu tych tkanek na pewnym obszarze i pozostawieniem odsłoniętego pasma zębiny między cementem a szkliwem.

Pomoc dla nadwrażliwej jamy ustnej

W celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów i utraty szkliwa należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Twój dentysta  lub ortodonta zdiagnozuje przyczynę nadwrażliwości zębów. Najmniej dotkliwym zaleceniem będzie używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem  oraz pasty do zębów wrażliwych. W poważniejszym przypadku stomatolog będzie musiał przeprowadzić leczenie w  gabinecie stomatologicznym.

W mniej nasilonych przypadkach nadwrażliwości zaleca  się ograniczyć picie napojów gazowanych i kwaśnych soków owocowych

  • mycie wrażliwych zębów specjalną pastą i szczoteczką  
  • (Znoszenie nadwrażliwości zębiny poprzez stosowanie pasty do zębów z dodatkiem specjalnych substancji – np. hydroksyapatyt jest leczeniem pierwszego rzutu i często jest łączone  z terapią stosowaną w gabinecie dentystycznym czy ortodontycznym)
  • stosować preparaty których zadniem jest zamknięcie odsłoniętych kanalików zębinowych
  • dbanie o właściwą higienę jamy ustnej.

W  bardziej  zaawansowanych przypadkach  nadwrażliwości  ortodonta Dariusz Machniak zaleca wizytę w  gabinecie  ortodontycznym lub dentystycznym, gdzie do leczenia zostaną zastosowane preparaty profesjonalne, które zawierają np.: fluor, argininę i węglan wapnia, systemy łączące, aldehyd glutarowy. Środki te mogą być używane jako jedyne lub w połączeniu z innymi metodami tj:

  • zabiegi mineralizacji twardych tkanek zęba (stosuje się płyny do płukania jamy ustnej, nakładki żelowe)
  • fluoryzacja (pokrycie zębów lakierami zawierającymi fluor (fluor obecny w lakierze wytrąca się  w postaci fluorku wapnia na powierzchni odsłoniętej zębiny, redukując jej przepuszczalność i w konsekwencji zmniejszając jej nadwrażliwość.)
  • wypełnienia (plomby) które są specjalnie dedykowane  do  ubytków  przyszyjkowych
  • impregnacja (pokrycie zębów preparatami niwelującymi nadwrażliwość zębów)
  • systemy łączące są uznanymi środkami w leczeniu nadwrażliwości zębiny, gdyż zapewniają one ulgę w dolegliwościach poprzez redukowanie przepuszczalności kanalików zębinowych 
  • preparaty zawierające Glutaraldehyd powoduje precypitację białek (głównie albumin) ze śliny i odkładanie ich w świetle odsłoniętych kanalików zębinowych i tym samym zmniejszenie nadwrażliwości
  • stosowanie do polerowania  preparatów zawierające argininę , które mogą być aplikowane na odsłonięte powierzchnie korzeni 
  • stosowanie substancji takich jak: azotan potasu, octan strontu, arginina, węglan wapnia, fosfokrzemian wapniowo – sodowy, związki fluoru oraz CPP-ACP, redukują przewodzenie nerwowe lub zamykają kanaliki zębinowe.

Inne metody leczenia nadwrażliwości:

laseroterapia
-ozonoterapia
-zabiegi periochirurgiczne
-leczenie endodontyczne

Strategia znoszenia nadwrażliwości zębiny opiera  się na wdrożeniu początkowo nieinwazyjnych metod terapeutycznych, zanim zastosuje się bardziej inwazyjne sposoby leczenia nadwrażliwości zębów. 

Aby osiągnąć optymalny efekt może okazać się niezbędne połączenie różnych strategii leczniczych, co w praktyce oznacza konieczność wypróbowania przez pacjentów kilku produktów o różnych mechanizmach działania.

Zainteresował cię artykuł ?